Video

Σύντομα βίντεο σχετικά με την ανασκαφή, στο πλαίσιο δημοσιοποίησης των δραστηριοτήτων της Ανασκαφής Τούμπας, αλλά και του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Ψηφιακές εφαρμογές
στην Αρχαιολογία

Μονόλεπτο video που παρουσίαζει ψηφιακά συστήματα και παραδείγματα εφαρμογής τους στη Πανεπιστημιακή Ανασκαφή της Τούμπας.  Προβλήθηκε στην έκθεση του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου «Το ΑΠΘ στο ΝΟΗΣΙΣ: Συνάντηση Καινοτομίας, Εκπαίδευσης & Πολιτισμού».

Α.Π.Θ. 85 χρόνια πρωτοποριακού
ανασκαφικού έργου

Video παρουσίασης της ανασκαφικής δραστηριότητας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Προβλήθηκε στην έκθεση του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου «Το ΑΠΘ στο ΝΟΗΣΙΣ: Συνάντηση Καινοτομίας, Εκπαίδευσης & Πολιτισμού»,  18-20 Ιανουαρίου 2013.
Η ανασκαφή Τούμπας παρουσιάζεται μεταξύ των σημείων 00:50 και 01:40.

The Road To Salonica - Teaser

Teaser ενός λεπτού του ντοκιμαντέρ σε εξέλιξη “The Road to Salonica”. Ένα ιστορικό ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους, που βρίσκεται σε εξέλιξη και ασχολείται με την προϊστορία της Θεσσαλονίκης έχοντας ως επίκεντρο το λόφο της Τούμπας.

Μάθετε περισσότερα